בית - סקירת הסרט

בית - סקירת הסרט

סרט סוחף שמותיר בפני הצופה הרבה מחשבה על השילוב בין הציבור החילוני לדתי בארץ. לכל עולם יש את החוקים שלו, ומי שעובר עליהם או מנסה לשנות את העולם בו הוא חי - משלם.

הסרט מבוסס על סיפור אמיתי אודות חייו של הבמאי בני פרידמן.


אז מה הסיפור?

הסרט מספר את סיפורו של יאיר קפלן, בחור חרדי שלומד בישיבה בירושלים, ומתחתן עם אישה בשם נאווה, בת לזוג הורים עמידים.

יאיר עושה את מה שמצופה מבחור חרדי. להתחתן, להביא ילד (רצוי עוד בהמשך), ומהבוקר עד הערב הוא לומד בישיבה. אשתו נאווה עובדת בתור מורה. הסיפור מתחיל שנאווה עושה קניות לבית מהכסף של ההורים שלה. זה פוגע ביאיר כי הוא רוצה להיות גבר מפרנס. הוא לא נהנה בישיבה ורוצה לצאת לחופש כלכלי. התוכנית שלו היא לפתוח חנות למחשבים בשכונת גאולה - ככה הוא גם יפרנס את המשפחה וגם יעסוק במקצוע שהוא אוהב. בהמשך הסיפור מתפתח והמוטיב המרכזי הוא הקונפליקט בין חנות המחשבים של יאיר לבין הוועד שמפקח על החנות ומוודא שהיא כשרה. יש פה התנגשות בין העולם המודרני לעולם החרדי. ואתם יכולים להיות בטוחים שבשכונה חרדית אתם לא יכולים לעשות מה שאתם רוצים. המשטרה לא תגן עליך כי זו לא טריטוריה שלהם, והחוקים שונים.

יאיר נתקל בראש הוועד אברהם דוידוביץ' - שמראה לו מי בעל הבית. הוא נאלץ להתמודד עם תנאים משתנים ודמי השגחה גבוהים על מנת שהחנות תמשיך לפעול. נוצר קונפליקט ושמים לב לאלמנטנים של מאפיה. העניינים נהיים יותר מתוחים, והסיכון גובר. אנחנו רואים שככל שהחנות מצליחה יותר - מצבו הכלכלי של יאיר משתפר גם, אך יש לזה מחיר.

הסרט זכה בשני פרסי אופיר עבור השחקן הטוב ביותר לרועי ניק, ושחקן משנה לדרור קרן. נכנסים לאווירה ולסרט בקלות בגלל בימוי, משחק, ותסריט ברמה גבוהה. ניתן היה לראות שהיה מחקר מעמיק וכל הדמויות החרדיות היו מדוייקות - ההליכה, המראה וצורת הביטוי. קניתי את הדמיויות והרגשתי שמדובר בחרדים אמיתיים ולא שחקנים. הדיאלוג מרגיש אמיתי והדינמיקה בין יאיר לאשתו נאווה (ירדן תוסייה כהן) הייתה מצוינת. כימיה אמיתית, מרגישים חוסר נוחות שרואים איך הדמויות של יאיר ונאווה מנסים להתמודד עם החנות שמביאה להם חופש כלכלי - אבל גם איום תמידי על המשך קיומה.

התעוזה של יאיר מוערכת, אך הוא מנסה לממש אותה בסביבה שאין לו שליטה עליה. בית הוא סרט מצוין שמותיר את הצופה עם המון מחשבות על הדינמיקה בין העולם החילוני לחרדי.

לא צריך לטוס לחול. 15 דקות ואתם בעולם אחר.