כיסופים - סקירה

כיסופים - סקירה

דרמת נעורים איכותית שמתרכזת בחבורת נערים בני גרעין בקיבוץ כיסופים בדרום, הנמצא כ2 קילומטר בלבד ממזרח רצועת עזה. אחרי מלחמת 7 לאוקטובר הסרט מקבל פרופורציות שונות, ונשארים עם תהייה איך מקום כזה יפה עבר חורבן טוטאלי. כ12 מחברי הקיבוץ נרצחו ועוד 6 עובדים תאילנדים. תושבי הקיבוץ פונו למלון בים המלח.

תמיד שחושבים על דרמת נעורים טובה חושבים על אמריקאים בקולג בארה"ב. חופש, אהבת נעורים, הומור, אכזבה, ושלל הרגשות שמתלווים לאנשים צעירים שמתבגרים בסביבה פתוחה ומאתגרת.

אבל הסרט כיסופים מוכיח שלישראלים יש קסם שאין שני לו - כנות וחמימות טוטאלית. הסרט מעביר בצורה אמיתית את האווירה של קיבוץ בשנות ה-70 , וגורם לך להבין שאנשים פעם הסתפקו בהרבה פחות,אבל היו מאושרים הרבה יותר. ניתן לייחס את השמחה לקהילתיות ולביחד כשהיום אנשים יותר מנותקים ונמצאים לבד עקב קדמת הטכנולוגיה.

הסיפור מתרכז בעיקר במשולש אהבה סביב דמותה של אלי (בגילומה של סוול אריאל אור) שסוחבת את הסרט על הכתפיים, ועוד סיפורים משניים של שאר הדמויות. העלילה מתפתחת תוך כדי העבודה בקיבוץ כשהדינמיקה בין החבורה משתנה.

יש גם אלמנטים פוליטים לסרט - הוא מתרחש לקראת ההסכם שלום עם מצרים כשישראלים היו עוד יכולים להגיע לעזה וסיני באופן חופשי. ניתן לראות שחלק בעד השלום וחלק נגד - וגם דעות אלו מקבלות טעם מר אחרי המלחמה.

למעט כמה דמויות שלא קיבלו מספיק תשומת לב וזמן מסך בחבורה - הסרט כיסופים הוא סרט מצוין ואני ממליץ לראות אותו.

שיר מהסרט 🎵

מי שמקבלת את תשומת הלב בסרט מבחינת מוזיקה היא רותי נבון עם השיר "בין האצבעות".